S rekuperací šetříte vaše zdraví i peníze

Věděli jste, že 90 % našeho času trávíme uvnitř budov? Přitom platí, že vnitřní vzduch může být až 5× více znečištěný než ten venkovní. Pravidelné větrání je tedy v současné době naprostou nutností. Pokud vás děsí pomyšlení na to, jak vám obzvláště v zimním období unikají peníze za topení otevřeným oknem, přečtěte si náš článek.

Správně byste měli větrat alespoň 3× denně

Podle expertů byste měli větrat krátce, ale zároveň často a intenzivně. Doba, po kterou byste měli otevřít okna dokořán, se pak liší podle ročního období:

  • Jaro – 10–20 minut
  • Léto – klidně i 30 minut
  • Podzim – 10–20 minut
  • Zima – maximálně 6 minut

Přitom platí, že byste měli vyvětrat alespoň 3–4× denně. Okno otevřete hned po probuzení a pak ještě několikrát během dne podle vlhkosti v interiéru. Jednou z nejčastejších chyb, které se většina lidí dopouští, je nedostatečné větrání v zimním období. Mráz a chlad většinu z nás odradí a při současných cenách energií se snažíme ušetřit každý stupínek tepla. 

Bez čerstvého vzduchu lidské tělo trpí

Život v nevětraných místnostech s vyšší vlhkostí zvyšuje pravděpodobnost onemocnění astmatem o 40 %. Ke znečištění vzduchu přitom přispívají naprosto obyčejné každodenní činnosti jako je vaření, úklid, sprchování, sušení prádla, ale i samotné dýchání. Podle dánské studie jsou na tom paradoxně nejhůře dětské pokojíčky. Pokud vám tedy záleží na zdraví vás i vaší rodiny, rozhodně byste měli domů pustit čerstvý vzduch. Co když se vám ale nechce myslet na to, abyste 4× denně otevřeli okno a na konci roku zaplatili účet za topení, ze kterého na vás půjdou mrákoty? Pomůže rekuperace. 

Nevyhazujte peníze oknem

Rekuperace se může zdát jako nákladná investice. Díky dotaci na jejím pořízení ale můžete ušetřit i stovky tisíc. A tím úspory nekončí. S rekuperací budete do vaší domácnosti přivádět čerstvý vzduch 24 hodin denně, aniž byste museli otevřít okno. Díky patentované technologii výměník dokáže získat až 95 % tepla z odváděného vzduchu a předat jej tomu čerstvému z venku. Díky tomu ušetříte okolo 40 % nákladů za vytápění. Roční provoz rekuperace vás přitom vyjde průměrně jen na 1 000 až 2 500 Kč. 

Největší úsporu získáte v kvalitně zatepleném domě

V nízkoenergetických a pasivních domech můžete s rekuperací oproti větrání okny ušetřit dokonce až polovinu nákladů za topení. Doma na vás bude vždy čekat čerstvý vzduch s optimální vlhkostí. Filtry navíc zachytí prach a pyly, takže se budou moci z plných plic nadechnout i alergici. A tím výhody rozhodně nekončí.