Kolik ušetříte díky dotaci na rekuperaci a jak ji získat?

Sníte o rekuperaci, díky které budete moci dýchat každý den opravdu čerstvý vzduch, ale máte strach z vyšší ceny za její pořízení? Nebojte se! Díky programu Nová zelená úsporám na ni totiž můžete od Ministerstva životního prostředí České republiky získat výrazný finanční příspěvek. Jak na to?

Investovat do energeticky úsporného bydlení se vyplatí

Dotace Nová zelená úsporám vznikla v roce 2009 a jejím prostřednictvím stát podporuje hned několik oblastí bydlení. Můžete ji získat na zateplení domu, výstavbu v pasivním standardu, výměnu starých zdrojů na tuhá fosilní paliva, instalaci solárních systémů, zelené střechy, sběr dešťové vody a také na rekuperaci. Do roku 2030 stát plánuje rozdat mezi žadatele až 39 miliard korun. 

Dotaci můžete získat při stavbě i rekonstrukci

Nová zelená úsporám nepodporuje jen nově postavené domy, vztahuje se i na rekonstrukce. Abyste o ni mohli žádat, musíte splnit jen několik podmínek:

  • Pro podání žádosti budete potřebovat vypracovaný odborný projekt
  • Zařízení, které budete chtít instalovat, musí být v seznamu uznaných výrobků pro program Nová zelená úsporám. 
  • Je nutné doložit protokol o měření průvzdušnosti obálky stavby a také uhrazenou fakturu za nákup rekuperace. 

Plánujete nainstalovat rekuperaci do už postaveného domu?

Pokud vás čeká rekonstrukce, můžete vybírat mezi centrálním i decentrálním systémem. Podmínkou je, že musíte instalací rekuperace ušetřit na vytápění minimálně 20 % nákladů. Druhou podmínkou je, že účinnost jednotky nesmí být méně než 75 % pro centrální a 70 % pro decentrální systémy. Musíte také doložit protokol o dosažení průvzdušnosti obálky budovy n50 ≤ 2,5 [h-1]. 

Pokud vše splníte a rekuperace bude vyhovovat současným normám, můžete získat dotaci ve výši až 100 000 Kč na centrální a 75 000 Kč na decentrální systém. Navíc lze čerpat i podporu na zpracování odborného posudku a zajištění měření průvzdušnosti obálky budovy ve výši až 5 000 Kč. 

Stavíte nový dům a chcete do něj rekuperaci?

U nových staveb lze čerpat dotaci na rodinné domy s velmi nízkou energetickou náročností (tzv. pasivní domy). To znamená, že se měrná neobnovitelná primární energie rovná nebo je menší než 90 kWh. Na dotaci má nárok pouze první vlastník domu, který jej řádně dokončil a pro instalaci zařízení využil služby dodavatele s příslušnými oprávněními a odbornou způsobilostí. 

Maximální velikost novostavby nesmí překročit 350 m² a dům musí spadat do kategorie budov s téměř nulovou spotřebou energie. Stejně jako u rekonstrukcí budete i v novostavbě potřebovat jednotku s minimální účinností 75 % a musíte doložit protokol o dosažení průvzdušnosti obálky budovy. 

Při splnění podmínek můžete dosáhnout na dotaci až 500 000 Kč. Tu získáte v případě, že stavíte dům s velmi nízkou energetickou náročností a důrazem na použití obnovitelných zdrojů energie. Pro dům s velmi nízkou energetickou náročností lze získat až 350 000 Kč a pro dům s nízkou energetickou náročností až 200 000 Kč.

Můžete získat dotaci i při koupi novostavby?

Pokud při zápisu nabyvatele do katastru nemovitostí splňuje dům příslušné podmínky a nebylo o dotaci požádáno při její výstavbě, máte na dotaci nárok. Žadatelem ale může být pouze fyzická osoba a povolení stavby nesmělo být vydáno dříve než 30. 7. 2019. Zároveň platí, že o podporu můžete žádat jen jako první kupec, který dům získal od prvního vlastníka a jen za předpokladu, že jste jej koupili do 24 měsíců od kolaudace. 

Nově lze získat dotaci i pro bytový dům

Na své si nově přijdou i majitelé bytů nebo celých bytových domů. I tady si totiž můžete požádat o dotaci a získat fixní částku za každou bytovou jednotku, která používá řízené větrání se zpětným získáváním tepla. Za centrální rekuperaci je to 35 000 Kč a za decentrální 25 000 Kč za bytovou jednotku. O dotaci mohou požádat vlastníci bytových domů, společenství vlastníků, příspěvkové organizace zřízené samosprávnými celky i pověření majitelé bytových jednotek (neplatí pro novostavby).

Jak o dotaci požádat?

Nová zelená úsporám je tu pro majitele rodinných i bytových domů nebo společenství vlastníků. Jak už bylo řečeno, před podáním žádosti musíte mít připravený projekt od odborné firmy, která se rekuperacemi zabývá. A od toho jsme tu my! 

Součástí naší nabídky je totiž mimo jiné i vyřízení dotace na Státním fondu životního prostředí a o její zajištění se postaráme úplně zdarma. Stačí nás kontaktovat a my vše zajistíme. Vy se zatím můžete radovat hned dvakrát – budete mít rekuperaci, která vám nabídne řadu výhod, a ještě k tomu ušetříte spoustu peněz. Zní vám to jako sen? Pojďte si ho s námi splnit.