Klimatizace vs. rekuperace – v čem se od sebe zásadně liší?

„Mám přece klimatizaci, tak k čemu by mi byla rekuperace?“ Názor, se kterým jsme se za více než 15 let naší praxe setkali mnohokrát. Srovnávat tyto dvě zařízení je ale zhruba stejné, jako říct, že v přesýpacích hodinách přibývá jejich otočením písek.

Naprostá většina klimatizací chladí, ale nevětrá

Obě zařízení nějak pracují se vzduchem i jeho teplotou a díky filtrům dokáží zachytit prach, pyl i další nečistoty. Tam ale jejich společné vlastnosti končí a každé z nich zastává v interiéru jinou funkci. Tou hlavní u klimatizace je úprava teploty vzduchu. Může chladit, topit a moderní jednotky si dokáží poradit také s regulací vlhkosti.

Vnitřní jednotka nasaje vzduch z místnosti, ochladí ho, a znovu jej vrátí. Primární funkcí rekuperace je oproti tomu jeho výměna. Nasaje čerstvý vzduch z venku, částečně upraví jeho teplotu a dovede do vašeho interiéru skutečně čistý vzduch zbavený prachu, pylu i ostatních nečistot. 

S rekuperací nevyhodíte peníze oknem

Možná teď namítnete, že s klimatizací můžete přece také větrat – stačí otevřít okno nebo si pořídit jednu z nejnovějších jednotek, které tuto funkci nabízí. Tím se ale připravíte nejen o ideální teplotu, kterou jste díky jednotce v místnosti vykouzlili. Klimatizace bude muset místo udržování teploty začít znovu zbytečně moc chladit nebo topit, což není příliš ekonomické. Klimatizační jednotky navíc nedokážou při větrání plnit hygienické normy spojené s čistotou vzduchu v interiérech a na výměnu vzduchu budete muset myslet. 

Pokud budete chtít vyvětrat celý dům, bude třeba umístit klimatizační jednotku do každého pokoje. A i tak vyvětrá dům 15× pomaleji. Rekuperace mění vzduch neustále, aniž byste o ní věděli a museli se o cokoliv starat. A nabídne vám také mnoho dalších výhod. Je tišší než klimatizace a větrání je rychlejší a také výrazně levnější.  

Rekuperaci schováte třeba do skříně

Rekuperační jednotku bez problému skryjete do technické místnosti – a pokud technickou místnost nemáte, existují i varianty s možností instalace do podhledu nebo dokonce do skříně. Prohlédněte si například jednotku Zehnder ComfoAir 180. Díky svým kompaktním rozměrům se pohodlně vejde do kuchyňské skříňky nebo výklenku a výústky pro odvod vzduchu jsou opravdu nenápadné.

Rekuperaci zkrátka nenahradíte

Rekuperační jednotka je rozumnou investicí a ani ta nejmodernější klimatizace s funkcí větrání ji nemůže nahradit. Zároveň platí, že rekuperace sice dokáže částečně měnit teplotu přiváděného vzduchu, v parných letních dnech vám ale doma příjemný chládek nevykouzlí. Pokud tedy hledáte vhodné spojení nekonečného přísunu čerstvého vzduchu s příjemnou teplotou, vyplatí se pořídit rekuperaci i klimatizaci.

S výběrem rekuperace vám moc rádi pomůžeme a rádi vám zajistíme i bezplatné vyřízení dotace ve výši až 100 000 Kč pro rekonstrukce, 500 000 Kč pro novostavby a 35 000 Kč za bytovou jednotku v bytových domech. Máte zájem nebo se chcete na něco zeptat? Stačí se ozvat a my vám moc rádi poradíme.