Plísním a bakteriím se obecně daří všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Při růstu uvolňují do ovzduší spory, které se dál rozmnožují nejen na zdech a negativně působí na naše zdraví. V závislosti na jejich množství může dojít ke vzniku astmatu nebo alergií, které jsou časté zejména u dětí. Platí také, že 20–30 % atopiků je alergických na plísně.
Vlhkost se drží tam, kde se málo větrá. Může do interiéru pronikat podlahou (nejčastěji v podsklepených domech), špatně těsnicími okny nebo dalšími vadami budovy. Nejčastěji ji ale produkuje sám člověk a to jen tím, že zkrátka dělá úplně běžné činnosti – od vaření, přes sušení prádla až třeba po sprchování. Plísně pak mohou vznikat už při vlhkosti 80 %. A právě s regulací vlhkosti vám pomůže rekuperace.
Na vlhký vzduch zabere jedině důkladné větrání. A protože na něj často zapomínáme a okny nám navíc odchází i drahocenné teplo, je tu rekuperace. Ta odvádí vlhkost společně s vydýchaným vzduchem do výměníku, kde odpadní vzduch předává své teplo čerstvému vzduchu z venku. Vlhkost pak odchází pryč z budovy, aniž by měla tendenci v nějaké z rekuperačních částí kondenzovat. A výsledky? Průměrně dokáže rekuperace snížit vlhkost v místnosti na 40–60 %, což je doporučená ideální hodnota pro lidský organismus.
Redukcí vlhkosti ale výhody rekuperace nekončí. Přivede vám také bez práce dostatek čerstvého vzduchu, ušetří peníze za vytápění, zatočí s plísněmi a bakteriemi, zajistí vám příjemnou teplotu po celý rok, zamezí vniknutí alergenů a díky přehledné aplikaci ji můžete ovládat odkudkoliv.