Co je řízené větrání s rekuperací a jak vlastně funguje?

Rekuperace je skvělým řešením pro všechny, co touží mít doma 365 dní v roce zdravé prostředí. Takové, ve kterém se dobře dýchá, žije, netvoří se plísně a neuniká drahocenné teplo. V článku vám vysvětlíme, co rekuperace umí a na jakém principu funguje.

Čerstvý vzduch byl žádaný už od nepaměti

Přirozené větrání bylo jediným způsobem výměny vzduchu až do 2. poloviny 19. století. V té době se začaly využívat ve větších budovách k výměně vzduchu zděné kanály, které často zastávaly i vnější architektonickou funkci. Řízené větrání s rekuperací se ale začalo postupně vyvíjet až s příchodem elektřiny. V naší nabídce najdete rekuperační jednotky od lídrů v oboru rekuperací. Vsadili jsme totiž na švýcarskou firmu Zehnder, která funguje už od roku 1895 a francouzskou firmu Aldes. 

Co je tedy řízené větrání s rekuperací?

Řízené větrání se stará o nepřetržitý odvod vydýchaného vzduchu z interiéru a jeho výměnu za čerstvý vzduch z venku. Do obvodové stěny domu je vytvořen otvor, kterým dovnitř proudí čerstvý vzduch. Potrubím jej dále vede do výměníku umístěného v rekuperační jednotce a ten jej distribuuje přímo do jednotlivých místností. Díky patentované technologii dokáže výměník zachytit až 95 % tepla získaného z vydýchaného vzduchu a předat jej čerstvému vzduchu z venku.

Na trhu existuje několik typů výměníků, tím nejmodernějším je ale entalpický, který dokáže pracovat nejen s teplem, ale i vlhkostí. A jak to funguje? Výměník obsahuje polymerovou membránu, která odděluje přiváděný vzduch od toho znečištěného. Membrána umožňuje díky difuzi přenos vodní páry a tepla, pachy a ostatní nečistoty jí ale neprojdou.

V čem se rekuperace liší od otevřeného okna?

Možná byste mohli namítnout, že je rekuperace zbytečná. Stačí přece jen otevřít okno. Opak je ale pravdou a řízené větrání nabízí kromě výměny vzduchu i mnoho dalších výhod. Kromě toho, že nemusíte neustále myslet na pravidelné větrání, rekuperace: 

  • Zajistí, že vám na rozdíl od otevřených oken bude do interiéru proudit opravdu čerstvý vzduch zbavený prachu, pylů i jiných nečistot.
  • Je tichá jako myška. Pokud vám tedy doteď kazil v noci spánek hluk z rušné ulice nebo frekventované silnice, máte po problémech. 
  • Kromě neustálého přísunu čerstvého vzduchu se postará i o regulaci vlhkosti. Díky tomu se zbavíte plísní a zajistíte si zdravé bydlení. 
  • Ušetříte až 40 % nákladů za vytápění, což je při dnešních cenách energií nemalá úspora. A kromě toho si můžete požádat také o dotaci Nová zelená úsporám. 
  • Ovládání máte vždy po ruce díky aplikaci v telefonu. Můžete tak vše kontrolovat, i když jste v práci nebo třeba na dovolené. 

Hodí se i do vaší domácnosti?

Aby mohla rekuperace plnit 100% svou funkci, je třeba, aby budova dobře těsnila. Je tedy ideálním řešením do nízkoenergetických a pasivních domů, sáhnout po ní můžete ale i při rekonstrukci. Pokud si nejste jistí, využijte naši bezplatnou konzultaci. Projdeme s vámi vaše představy, odpovíme na všechny otázky a doporučíme ideální řešení šité přímo na míru.