Jak se vyznat v nabídce rekuperačních filtrů? Poradíme vám!

Hlavní výhodou rekuperace je bezesporu přísun čerstvého vzduchu 24 hodin denně. A když říkáme čerstvého, myslíme tím zbaveného nečistot, jejichž vniknutí byste při větrání okny zabránili jen stěží. Nedílnou součástí rekuperace jsou totiž speciální filtry. Ty dokážou zachytit až 99 % bakterií, prachu a pylu a zajistí tak ideální prostředí i pro alergiky.


Jak se vyznat v nabídce rekuperačních filtrů? Poradíme vám!

Znečištěné ovzduší vede k nemocem i předčasným úmrtím

Špatné ovzduší se stalo v posledních letech významně skloňovaným celosvětovým tématem. Možná si to ani neuvědomujeme, ale podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí je téměř třetina obyvatel evropských měst vystavena nadměrné koncentraci prašných částic. Ty pronikají do dýchacího ústrojí a poškozují tak lidské zdraví. Více než pětina Evropanů navíc trpí nějakou alergií.

S rekuperací budete mít doma čistý vzduch jako uprostřed lesa

Rekuperace je tu od toho, aby zabránila pronikání nežádoucích nečistot do vašeho interiéru. Obsahuje hned 2 filtrace, které chrání nejen vaše zdraví, ale i ventilátor a samotnou rekuperační jednotku. Filtrován je totiž jak příchozí vzduch z venku, tak i ten vydýchaný, který míří z budovy pryč.  

I filtry podléhají normám

Od roku 2018 vešla v platnost nová norma ISO 16890-1, která dělí filtry do rekuperace na 4 kategorie podle schopnosti zachytit různě velké částice:

  • Filtry třídy „ISO Coarse“ zachytí hrubé nečistoty větší než 10 mikronů.
  • Filtry třídy „ISO ePM10“ zachytí částice menší než 10 mikronů.
  • Filtry třídy „ISO ePM2,5“ zachytí částice menší než 2,5 mikronů.
  • Filtry třídy „ISO ePM1“ zachytí částice menší než 1 mikron.

Vybírat můžete z několika možností

Na trhu najdete hned několik typů filtrů do rekuperace řazených podle toho, proti čemu vás chrání. Naprostým základem je typ G4, který je vhodný pro použití jako hrubý prachový filtr. V rekuperaci je často umístěn jako filtr odchozího vzduchu, kde plně stačí. Typ F5 + F6 se často používá jako druhá filtrace k základnímu filtru, my ale doporučujeme zvolit pro příchozí vzduch minimálně filtr kategorie F7. Ten s účinností 80–90 % zachytí částice o velikosti 1–3 mikronů. Zabrání tedy vniknutí nejen prachu a pylu, ale i bakterií a výtrusů. Nejúčinnější filtry jsou pak v kategorii F9. Ochrání vás i proti sazím, tabákovému kouři nebo olejové mlze. 

Vytvořte doma zdravé prostředí i pro alergiky

Kromě základních filtrů máte na výběr i další varianty, které můžete mezi sebou libovolně kombinovat. Případně je i možnost osadit filtry do potrubí před jednotku. Pokud u vás doma někdo trpí alergií, doporučujeme sáhnout po speciálním pylovém filtru. V nabídce najdete také antibakteriální filtry do rekuperace, které se používají například ve zdravotnických zařízeních. A pokud bydlíte u rušné cesty nebo váš soused třeba topí uhlím, bude se vám hodit uhlíkový filtr, který pomůže i s eliminací pachů. 

Výměnu zvládnete bez problému sami

Intenzita, s jakou musíte filtry měnit, závisí na místě, kde žijete. Ve městech a prašnějších oblastech bude třeba častější výměna, v méně znečištěném prostředí vám filtr může vydržet déle než půl roku. S jednotkami Aldes a Zehnder budete mít v chytrém telefonu aplikaci, která vás na základě zvýšeného tlakového odporu sama upozorní, že je čas filtr vyměnit. Samotná výměna je velmi jednoduchá a zvládnete ji sami už za pár vteřin. Náhradní filtry ke všem jednotkám pro vás máme navíc vždy skladem a pokud byste potřebovali pomoci s výběrem, stačí se nám ozvat.

 

Konzultace

Chci vědět víc

Projekt a dotace

Chci vědět víc
Naše specializace

Montáž

Chci vědět víc

Servis

Chci vědět víc

Náhradní filtry

Chci vědět víc

Rekuperace Aldes

Chci vědět víc
Rekuperace Aldes

Rekuperace Zehnder

Chci vědět víc
Rekuperace Zehnder