Přirozené větrání bylo jediným způsobem výměny vzduchu až do 2. poloviny 19. století. V té době se začaly využívat ve větších budovách k výměně vzduchu zděné kanály, které často zastávaly i vnější architektonickou funkci. Řízené větrání s rekuperací se ale začalo postupně vyvíjet až s příchodem elektřiny. V naší nabídce najdete rekuperační jednotky od lídrů v oboru rekuperací. Vsadili jsme totiž na švýcarskou firmu Zehnder, která funguje už od roku 1895 a francouzskou firmu Aldes.
Řízené větrání se stará o nepřetržitý odvod vydýchaného vzduchu z interiéru a jeho výměnu za čerstvý vzduch z venku. Do obvodové stěny domu je vytvořen otvor, kterým dovnitř proudí čerstvý vzduch. Potrubím jej dále vede do výměníku umístěného v rekuperační jednotce a ten jej distribuuje přímo do jednotlivých místností. Díky patentované technologii dokáže výměník zachytit až 95 % tepla získaného z vydýchaného vzduchu a předat jej čerstvému vzduchu z venku.
Na trhu existuje několik typů výměníků, tím nejmodernějším je ale entalpický, který dokáže pracovat nejen s teplem, ale i vlhkostí. A jak to funguje? Výměník obsahuje polymerovou membránu, která odděluje přiváděný vzduch od toho znečištěného. Membrána umožňuje díky difuzi přenos vodní páry a tepla, pachy a ostatní nečistoty jí ale neprojdou.
Možná byste mohli namítnout, že je rekuperace zbytečná. Stačí přece jen otevřít okno. Opak je ale pravdou a řízené větrání nabízí kromě výměny vzduchu i mnoho dalších výhod. Kromě toho, že nemusíte neustále myslet na pravidelné větrání, rekuperace:
Aby mohla rekuperace plnit 100% svou funkci, je třeba, aby budova dobře těsnila. Je tedy ideálním řešením do nízkoenergetických a pasivních domů, sáhnout po ní můžete ale i při rekonstrukci. Pokud si nejste jistí, využijte naši bezplatnou konzultaci. Projdeme s vámi vaše představy, odpovíme na všechny otázky a doporučíme ideální řešení šité přímo na míru.